Jaki biotop?

Zacznijmy więc od zastanowienia się jak nasze akwarium ma wyglądać:

- czy zależy nam na stworzeniu zbiornika biotopowego (czyli takiego gdzie wszystkie rośliny i ryby, a także parametry wody odpowiadają jednemu, wybranemu przez nas rodzajowi środowiska.)
Akwaria biotopowe mają wiele zalet - przede wszystkim umożliwiają obserwację naturalnych zachowań zwierząt. Zapewnienie warunków odpowiadających naturalnym stwarza niepowtarzalną okazję obserwacji ryb w środowisku do którego zostały przystosowane przez lata ewolucji. Pozwala to zwiększyć ich odporność na choroby, zachować ich dobrą kondycję, obserwować zachowania godowe oraz zwykłe codzienne zachowania podczas żerowania czy walki o terytorium. Założenie takiego zbiornika zmniejsza także ryzyko, że nasza obsada będzie źle dobrana.

- jaki ma być docelowy wygląd zbiornika - czy celujemy w akwarium pełne roślin z wieloma kryjówkami, czy raczej w przejrzysty układ umożliwiający obserwację ławicy ryb.

- ryby żywo/jajorodne. Czy na pewno będziemy w stanie zapewnić licznemu potomstwu ryb żyworodnych dobre warunki, ewentualnie nowy dom.

Tak więc możemy wybierać pomiędzy akwarium jednolitym pod względem pochodzenia żyjących w nim organizmów a akwarium mieszanym/towarzyskim, gdzie dobierając faunę i florę bierzemy pod uwagę tylko i wyłącznie wymagania ryb i roślin, nie zwracając jej w kierunku ich pochodzenia.

Spójrzmy więc na dostępne opcje:

Najpierw mój ulubiony biotop Azji. Dlaczego ulubiony? Ponieważ znajdziemy w nim bogactwo przepięknych ryb i ozdobnych roślin. Azjaci sztukę akwarystyki naturalnej opanowali do perfekcji, inspirację z takich ikon jak Takashi Amano czerpie cały świat. Ich zbiorniki spokojnie możemy zaliczyć do dzieł sztuki, są przykładem do którego powinniśmy dążyć - równowagi która pozwoli naszemu małemu światu rozwijać się i kwitnąć.

Więcej:
http://www.akwa.aip.pl/rybyazjapldwsch.html
http://www.akwarium.net.pl/forum/azja/akwaria-biotopowe-8211-azja-pld-wsch/

Przykłady:
http://www.akwa.aip.pl/azja.html
http://www.akwarium.mac.fr.pl/
https://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/2015/04/26/gorski-strumien-niedoceniana-perelka-wsrod-biotopow/

Zdjęcia zapożyczone z różnych forów i stron internetowych (poniżej podane linki do poszczególnych stron, wiele z nich to dyskusje forumowe, które mogą wiele wnieść do naszej wiedzy ogólnej o prowadzeniu zbiornika) :






Afryka

Afryka to zarówno biotopy Tanganiki i Malawi jak i rzeki np. Kongo, a także strumienie i zalewiska okresowe. Biotop ten daje duże możliwości, ryby są barwne a ich zachowania interesujące. W przypadku środowiska wielkich jezior Afrykańskich to właśnie na ryby kładziony jest główny nacisk, podczas gdy roślinność schodzi na drugi plan. Dla środowiska zbliżonego do rzek i strumieni będziemy tworzyć inne warunki, bliższe biotopowi Ameryki Południowej.

www.akwarium.ilkus.pl/akwa_org_pl/slodkowodne/ryby/pielegnice/inne_mat/mp_afryka.html

Ameryka Południowa




Źródła w których można znaleźć wiele przydatnych informacji:

http://akwarystykadlakazdego.pl/typy-akwariow-akwarium-biotopowe/
http://www.dfa.net.pl/publikacja-watkow-konkursowych-t2334.html

Na koniec zestawienie kilku linków, myślę że mogą się przydać.

http://www.akwa.aip.pl/roslinyt.html

Dla tych którzy ne boją się języka angielskiego:
http://fish.mongabay.com/biotope.htm

Coś innego, nieszablonowego:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/aranzacja-akwarium/zimnowodne-paludarium-biotop-europa-holandia-56429.html?start=20

Możemy też stworzyć przepiękne wariacje ryb i roślin z całego świata. Pamiętajmy jednak o jednej podstawowej zasadzie -  gatunki dobieramy tak by każdy z nich czuł się w danym środowisku dobrze!

Przykłady:





STRONA W TWORZENIU, bardzo proszę o cierpliwość :)







































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz